Jak powinien wyglądać idealny tekst na blogu?

No comments Blog

Jak powinien wyglądać idealny tekst na blogu?

Niezwykle trudno jest przykuć uwagę użytkownika internetu dłuższą wypowiedzią pisemną. Internauci raczej przeglądają, niż czytają i oczekują szybkich efektów. Dlatego tekst na blogu powinien być efektowny i maksymalnie merytoryczny.

Temat
Blogi trafiają do dwóch grup odbiorców: stałych miłośników określonego zagadnienia (np. kulinaria, finanse, itd.) oraz osób, które jednorazowo szukają w internecie specjalistycznej porady. Tematy wpisów powinny odpowiadać zapotrzebowaniu jednych i drugich. Dobrą praktyką jest planowanie kolejnych postów z wyprzedzeniem i dbanie o to, by w równej mierze relacjonowały osobiste doświadczenia autora, co odpowiadały na ogólne, często zadawane przez internautów pytania (np. instruktaż makijażu wieczorowego w końcówce grudnia). Należy tworzyć wpisy, które zawierają dużo praktycznych informacji, bez dygresji i zbędnych ozdobników.

Forma
Ważnym aspektem wpisu blogowego jest jego kompozycja. Wstęp powinien jasno informować o temacie tekstu oraz wzbudzać zainteresowanie odbiorcy – dobrze, jeśli będzie dowcipny lub prowokujący. W lekturze tekstu znacznie ułatwia jego podział na mniejsze części. Dodatkowo, wytłuszczone śródtytuły zapowiadają czytelnikowi, czego może się spodziewać. Z kolei ilustrowanie poruszanych zagadnień zdjęciami, rysunkami, filmami, schematami itp. znacznie ułatwia przyswajanie wiadomości i zapobiega nudzie.