konfiguratory 3d

Czym jest domena internetowa

Domena internetowa to unikalny i niepowtarzalny adres, który pozwala odnaleźć usługę dostępną w sieci: stronę WWW, pocztę e-mail, serwer plików (FTP). Domena jednoznacznie identyfikuje wszystkie usługi, które udostępnia operator hostingowy.

oferta_supremum_04022014

Jak działa domena internetowa

Domena jest elementem DNS, który pozwala na katalogowanie stron w sieci WWW. Po wpisaniu w pasku adresu przeglądarki nazwy domeny internetowej zostaniemy przeniesieni na serwer, na którym fizycznie znajduje się właściwa strona internetowa. Dzięki poczcie e-mail domena ułatwia komunikację w firmie, zapewnia dostęp do informacji, znajdujących się na stronie WWW i pozwala na łatwą wymianę plików za pomocą serwera FTP. Domena składa się z nazwy protokołu WWW (ang. World Wide Web), właściwej nazwy strony i rozszerzenia. Rozszerzenie jest domeną najwyższego poziomu. Każde rozszerzenie ma swoje przeznaczenie jeśli chodzi o tematykę, treść, sposób i cel działalności strony. Domeny tworzą hierarchię, która kataloguje komputery w sieci i porządkuje adresy internetowe.

Jakie korzyści daje domena internetowa

Korzyści z inwestycji w dobrą domenę internetową:

  • zwiększa oglądalność serwisu (internauci kojarzą nazwę);
  • zwiększa wiarygodność firmy;
  • poprawia pozycję firmy na rynku;
  • ułatwia prezentację oferty klientom na całym świecie;
  • daje nowe możliwości pozyskania klientów;
  • jest wsparciem promocji firmy (zamieszczenie adresu WWW i e-mail na materiałach reklamowych);

Domena internetowa jest podstawowym elementem usług internetowych i wizytówką firmy w sieci, która umożliwia prezentację marki milionom potencjalnych klientów. Dobra domena zadba o prestiż i pozwoli utrwalić pozytywne skojarzenia na temat firmy. Warto o tym pamiętać wybierając nazwę domeny – najlepiej gdy jest ona prosta i pokrywa się z nazwą firmy lub oferowanym produktem czy głównym pozycjonowanym słowem kluczowym. Umieszczenie nazwy firmy w domenie pozytywnie wpłynie na kreowanie wizerunku.

Dlaczego warto posiadać dobrze dobraną domenę internetową

Domena jest integralną częścią firmy i jej wizerunku w Internecie, jednak sam adres strony nie będzie znaczył wiele, jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy. Zwiększenie oglądalności oferty, którą zamieścimy na stronie WWW i pozyskanie nowych klientów zapewni profesjonalne pozycjonowanie strony w wyszukiwarce. Poprawa miejsca w wynikach wyszukiwania dla konkretnych słów kluczowych sprawia, że strona staje się widoczna w sieci dla większej ilości potencjalnych klientów. Wyszukiwarka Google pozytywnie interpretuje strony, które w nazwie domeny mają słowo kluczowe identyfikujące ich zawartość. Dobra domena przyciągnie na stronę klientów, którzy dane słowa kluczowe wpisują w wyszukiwarce.